ضرورت استفاده از درب آکوستیک

acoustic door 1
فرقی نمی کند در شهری شلوغ و پر جمعیت زندگی می کنید یا شهری کم جمعیت. درب آکوستیک به در شما خواهد خورد. امروزه بدون توجه به شهری که در آن زندگی می کنید حتما با آلودگی صوتی دست و پنجه نرم خواهید کرد.

به جرئت آلودگی صوتی را می توان یکی از مهم ترین مشکلات زندگی امروزه دانست. اما آیا تا حالا به این فکر کرده اید که چگونه می توانید از شدت آلودگی صوتی محیط خود کم کنید؟
 
در این مقاله قصد داریم یکی از بهترین راه های رهایی از آلودگی صوتی را بررسی کنیم. استفاده از درب آکوستیک می تواند شما را شگفت زده کند. این درب ها خیال شما را آسوده می کنند. یکی از مهم ترین سوال هایی که در خصوص درب آکوستیک پرسیده می شود، میزان جلوگیری از آلودگی صوتی است؟ 
اینکه این درب ها تا چه مقدار می توانند از آلودگی صورتی جلوگیری کنند؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به جواب پرسش خود برسید.

معنای واژه آکوستیک:

قبل از بحث درب آکوستیک و میزان جلوگیری از آلودگی صوتی آنها بد نیست بدانید واژه آکوستیک به چه معناست و چه ریشه ای دارد:

آکوستیک (Acoustic) یک واژه با ریشه یونانی است. این کلمه در زبان یونانی به معنای شنیده شدن استفاده می شود.  اما امروزه معنایی مختلفی برای آن در نظر میگیرند مانند: دانش اصوات، ایجاد، پخش، انتقال، کنترل و آثار صدا و… . وقتی ما به هر جسمی ضربه وارد می کنیم یک صدا از آن تولید می شود. این صدا که از جسم ایجاد شده است نتیجه ارتعاشات است. در اینجا ما شاهد این هستیم که علم فیزیک برای کنترل و جلوگیری از این ارتعاشات و صداها وارد می شود. این علم که امروزه بسیار کاربردی می باشد و ما را از آسیب های بیشمار آلودگی صوتی در امان نگه می دارد. یک علم فیزیکی می باشد و بر اساس قوانین فیزیک اداره میشود.

چرا درب آکوستیک ضروری است؟

برای درک اهمیت درب های اکوستیک به این مطالب دقت کنید. حتما شما هم بعد از یک روز پر هیاهو و پرتنش خواهان استراحت در محیط امن و خانه هستید ولی تصور کنید با این امید درب خانه خود را باز میکنید که بتوانید در محیطی آرام و بدون آلودگی صوتی استراحت کنید ولی با هجومی از صداهای آزاردهنده اطراف مواجه میشوید. صداهایی مانند عبور و مرور ماشین ها در خیابان کناری یا همسایه های پر سروصدا و یا از دست آلودگی های صوتی آزار دهنده. یا ممکن است در یک اداره مشغول به کار هستید و سروصداهای محیط و ارباب رجوع ها تمرکز شما را بهم میریزد و شما نمیتوانید در آرامش به بررسی برنامه های خود بپردازید و در مقابل قصد برگزاری یک جلسه را دارید و میخواهید اهداف آینده خودتان را با صدای بلند بدون نگرانی از شنیده شدن و مختل شدن سایر قسمت های اداره بیان کنید.

نکته مهم:

مثال های متعددی وجود دارد ولی امری که واضح است این میباشد که تمام انسان ها خواهان آرامش و سکوت و رهایی از آلودگی های صوتی میباشد و به منظور دستیابی به این هدف راهکارهای بی شماری را امتحان میکنند و یکی از عمده ترین راهکارها عایق سازی درب و دیوارها میباشد. برای عایق سازی درب ها می توانید به راحتی از درب های آکوستیک استفاده کنید. این درب ها با همین هدف طراحی و ساخته می شوند. نکته ای که برایتان جالب است بدانید این است که درب آکوستیک کاملا متناسب با نیاز شما طراحی می شود.

سخن پایانی:

شما می توانید از این درب ها از ورودی تا قسمت های داخلی استفاده کنید و هیچ محدودیتی بابت استفاده از آنها ندارید. اما توجه داشته باشید کارایی این درب ها با هم متفاوت است و مانند تمام محصولات دیگر با توجه به نحوه طراحی و مواد تولید شده کیفیت های متفاوتی دارند. ساختار درب آکوستیک یا ضد صدا به گونه ای است که میزان نفوذ صدا را کاهش داده و یا کاملا از عبور صدا از یک محیط به محیط دیگر جلوگیری می کند. در واقع این درب با ساختار متفاوتی که دارد، فرکانس های صوتی را متوقف و یا جذب می کند. درب های آکوستیک می توانند از متریال مختلف از جمله چوب، استیل، فایبرگلاس، پی وی سی و یا چرم باشند. نکته قابل توجه میزان ضخامت درب و بکارگیری متریال ضد صوت می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =